При тях рискът от алергии е 2 пъти по-малък в сравнение с градските хлапета
Снимка: Shutterstock
Престоят на детето и животът му на село рязко намалява риска да заболее от астма и други форми на алергия. Това се дължи на микроби, открити в праха и почвата там, твърдят учени, цитирани от medikforum.ru.
Списание Nature Medicine публикува резултати от финландско проучване, което доказва, че животът на село е особено важен фактор, който може да предпази от астма като децата така и възрастните. Докато гражданите са изложени на много висок риск от това заболяване на дихателните пътища. Причината е в специфични микроби от мръсотията и праха не само по улиците, но и в домовете на село.
„Колкото повече са микробите в праха, толкова по-малък е рискът детето, живеещо в тази среда, да развие астма“, твърдят изследователите.
Те анализирали и състава на праха, като взели проби от фермерските домове, а също така и от много градски къщи, в които живеели бебета на 2 месеца. Шест години по-късно те повторили изследването като проверили при кои деца се е развила астма.
Според резултатите, болестта засягала 2 пъти по-рядко селските деца. В опитите си да разгадаят тази тайна учените сравнили и вида на микроби открити на село и в града.
В праха от селските къщи преобладавали микроби от вида Bacteroidales, Clostridiales, Lactobacillales, а също така и Methanobrevibacter, които живеят в храносмилателната система на кравите. Докато в пробите от града преобладавали стрептококи и стафилококи.
„При контакт с бактериите, организмът на децата от село образува по-малко противовъзпалителни интерлевкини. Организмът им не реагира така остро на атаката на микробите и не дава толкова силна възпалителна реакция както това се случва с градските деца.
Вероятно това е обяснението и защо рискът от астма е по-малък за тези, които живеят на село“, обясняват учените.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари